מה זה מפת אתר, ולמה?

ערן מלכה | Eran Malka

 

מפת אתר היא מודל חזותי ומאורגן טקסטואלית של תוכן באתר אינטרנט, המאפשר למשתמשים ולמנועי חיפוש לנווט באתר כדי למצוא את המידע שהם מחפשים, בדיוק כמו מפה גיאוגרפית המסייעת לתיירים להתמצא בעיר בה הם מטיילים.

 

מפת אתר היא סוג של טבלה אינטראקטיבית של תוכן, שבה מופיעים כל הקישורים, העמודים והפריטים באתר המובילים אל עמודים נוספים בתוך האתר. העיקרון הבסיסי הוא די פשוט: לאגד את כל דפי האתר בתוך מסמך היררכי אחד.

 

כיום, הגרסה הפופולארית להצגת מפת האתר היא בצורה שלXML . ועכשיו כמה מילים על המושג: XML הוא מבנה מסמך ותקן קידוד. במילים אחרות, זה דרך, או צורה לארגון והצגה של נתונים, הוא מציג את המידע באופן טקסטואלי, ומסדר אותו באופן היררכי. XML היא איננה שפה, למרות שיש לה תחביר מוגדר, אלא היא יותר פורמט, או טמפלייט אם תרצו, לשמירת מידע מבני כגון HTML וכולי.

 

מפת אתר היא דרך קלה עבור מנהלי אתרים להודיע ​​למנועי חיפוש על דפים באתרים שלהם וכי הם זמינים לסריקה. עקב התפתחותם, גדילתם ומורכבותם של אתרי אינטרנט נוצר צורך, גם למנועי החיפוש וגם לבעלי האתרים, להקל על סריקת האתר.

 

 

מנועי החיפוש מפעילים רובוטים שסורקים אתרים וכך כאשר רובוט של מנוע חיפוש נכנס לאתר מסוים הוא סורק את תוכן העמוד וברגע שהוא מוצא קישור חיצוני הוא ממשיך דרכו הלאה. במובן הזה, מה שמפת האתר עושה זה בעצם לרכז את כל דפי האתר במסמך אחד וככה הרובוט של מנועי החיפוש יוכל לסרוק גם דפים שאינם מכילים קישורים פנימיים.

 

הרעיון הוא לסייע לרובוטים של מנועי החיפוש לסרוק דפים באתר גם אם הם אינם מקושרים אינהרנטית. בצורתו הפשוטה ביותר, מפת אתר היא, כאמור, קובץ XMLהמפרט את כתובות הקישורים באתר יחד עם מידע נוסף על הקישורים: מתי היה עדכון אחרון, באיזו תדירות זה משתנה בדרך כלל, ועד כמה זה חשוב ביחס לכתובות אתר אחרות באתר. כך, בעצם, מנועי חיפוש יכולים בצורה יותר אינטליגנטית לסרוק את האתר, מה שמעניק לאתר יתרון יחסי בקידומו. 

03-7612424